Dzień dziecka w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Wydrukuj stronę Pobierz jako plik .PDF
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się atrakcje przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości na Dzień Dziecka w Kancelarii Premiera. Nasze stoisko było oblegane przez dzieci, które w sobotę (3 czerwca 2017 r.), wraz z opiekunami, licznie odwiedzały ogrody Kancelarii, gdzie miała miejsce wspaniała zabawa.
Tegoroczny Dzień Dziecka w Kancelarii Premiera przebiegał pod hasłem „Polak Mały”. W organizację święta najmłodszych zaangażowało się wiele ministerstw i instytucji rządowych.
Najważniejszy uśmiech dziecka
- Takie dni są po to, byśmy byli razem, byśmy pamiętali, że zawsze najważniejszy jest uśmiech dziecka. To jest najfajniejszy dzień w Kancelarii - mówiła Premier Beata Szydło, która równo o 10.00 osobiście otworzyła bramę do ogrodów i wprowadziła dzieci.
Premier odwiedziła stoisko Ministerstwa Sprawiedliwości, pomagając nałożyć małej dziewczynce zestaw ochronny funkcjonariusza Służby Więziennej, przypominający pancerz żółwia. Wśród gości była też Elżbieta Witek, minister – członek Rady Ministrów.
Propozycje wspólnej zabawy, ale też poznawania ciekawych rzeczy, zaoferowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, we współpracy z Prokuraturą Krajową, Służbą Więzienną i Instytutem Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna w Krakowie, spotkały się z wielkim zainteresowaniem uczestników pikniku. Jak rozpoznać sfałszowany banknot? O co chodzi w badaniu odcisków palców? Jak wykryć mikroślady na odzieży? Tego dowiedzieli się nie tylko ci, którzy mają w sobie żyłkę Sherlocka Holmesa. Dzieci mogły sprawdzić autentyczność dokumentów oraz zrobić zdjęcie 3D twarzy. 
Na miłośników zwierząt czekały sympatyczne czworonogi. Luzak i Nepal to psy, które pomagają w wykrywaniu narkotyków i niebezpiecznych substancji. Można było podziwiać pokaz ich pracy i tresury. Dzieci zadawały na ten temat wiele pytań, uzyskując wyczerpujące odpowiedzi.
Dla chętnych przygotowano również lekcję różnych form samoobrony. Instruktorzy z Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej zaprezentowali podstawowe chwyty obezwładniające, obronę przed atakiem nożem i uderzeniami.
Przebojem wariograf
Dzieci chętnie korzystały też z możliwości przymierzenia munduru funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz tog – sędziowskiej i prokuratorskiej. Świetną pamiątką były zdjęcia zrobione w „fotobudce”, drukowane na miejscu. 
Wielkim powodzeniem cieszył się wariograf, czyli „wykrywacz kłamstw”. Dzieci chętnie sprawdzały jak działa to urządzenie, korzystając z pomocy i wyjaśnień prokuratora. Śmiałkowie, którzy poddali się próbie, otrzymywali certyfikaty „Szczerego Dziecka”. Prokuratura Krajowa przeprowadzała też konkursy z nagrodami.
Przygotowano wiele innych propozycji, z których chętnie korzystali uczestnicy pikniku, takich jak domki do malowania, puzzle, koło fortuny (do wygrania były drobne upominki), zabawy ruchowe i logiczne, dopasowywanie i odrysowywanie cieni, przygotowywanie pocztówek okolicznościowych, wyklejanie obrazków z wykorzystaniem elementów recyklingowych.
To już piąta edycja Dnia Dziecka w ogrodach Kancelarii Premiera. Wyśmienita zabawa trwała do 16.00. Następny taki piknik – za rok.
Strona internetowa została utworzona w ramach projektu „Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu” finansowanego ze środków funduszy norweskich oraz środków krajowych